Jak na přípravu důchodu pomocí DPS, DIP a investic

Minule jsem vás informoval o změnách v oblasti státem podporovaných produktů určených ke spoření na penzi. Jde o doplňkové penzijní spoření (DPS) ve formě transformovaných fondů (TF) – původně penzijní připojištění a účastnických fondů (ÚF) a o dlouhodobý investiční produkt (DIP).
Protože je již možné u některých společností DIP zakládat, podívejme se na praktické rozdíly mezi DPS, DIP a klasickými investicemi. Tato problematika je důležitá jak pro starší občany, kteří se již chystají do důchodu, tak pro mladé, u nichž se mohou nevhodná rozhodnutí v dlouhodobých produktech projevit v obrovských ztrátách v budoucnosti.
V DPS můžete investovat jen do fondů, které nabízí daná penzijní společnost. Novela zavádí v DPS tzv. alternativní účastnické fondy, které budou moci investovat potenciálně výnosnějších, rizikovějších produktů (nemovitosti, infrastruktury nebo fondy soukromého kapitálu). Zatím ale tyto fondy nejsou k dispozici.
Nově je umožněn převod transformovaného fondu rovnou do účastnického fondu k jakékoliv penzijní společnosti. Dále lze zmrazit vklady v transformovaném fondu a sjednat novou smlouvu v jakékoliv penzijní společnosti a investovat do fondů nabízejících vyšší potenciální výnos za cenu nižší stability .
V režimu DIP lze využít například akcie, ETF, podílové fondy, nástroje peněžního trhu, dluhopisy obchodované na burze, termínované vklady a také hotovost. Do režimu DIP lze teoreticky převést i již realizované investice, ale tato úprava by v drtivé většině případů nepřinesla žádné výhody, naopak by se znevýhodnila možnost využití prostředků před uplynutím povinné desetileté lhůty trvání smlouvy.
Na rozdíl od DPS si můžete založit prakticky neomezený počet DIP a využít tak možnosti jejich postupného ukončování. S DIP není nutno pospíchat, protože daňové výhody nejsou vázány na jednotlivé měsíce, ale na celý kalendářní rok.
Jak funguje státní podpora
DPS i DIP nabízí možnost odpočtu vlastních příspěvků až 48 000 Kč ročně z daňového základu a příspěvku zaměstnavatele až 50 000 Kč ročně. Státní příspěvek lze získat jen v DPS a to od července 2024 měsíčně při minimální úložce 500 Kč ve výši 100 Kč a maximálně 340 Kč při úložce 1 700 Kč.
Státní podpora ovšem znamená, že při nedodržení podmínek, tedy doby spoření nejméně 10 let (u smluv DPS založených před 1.1.2024 5 let) a výběru úspor po dosažení minimálního věku 60 let dojde na sankce v podobě vracení státních příspěvků, dodatečné zdanění příspěvků zaměstnavatele za posledních 10 let.
Špatná zpráva pro důchodce je, že od 1.7.2024 jim již nebude vyplácen státní příspěvek. Nyní určitě není potřeba smlouvu vypovídat a je výhodnější smlouvu zachovat alespoň do 1. 7. 2024 a pobírat do této doby státní příspěvky. Rozhodnutí, co se smlouvou, na kterou již nebudou chodit státní příspěvky, bude vhodnější provést až po tomto datu. Podmínkou pro jednorázové vyrovnání je aktuálně mít tzv. odspořeno min. 60 měsíců. Pokud bude odspořeno 24 až 59 měsíců, budete mít nákok jen na odbytné, neboli vrátíte již vyplacené státní příspěvky a pokud by nebylo odpořeno ani 24 měsíců, nedostali byste z ukončené smlouvy ani korunu.
A co výkonnost jednotlivých nástrojů?
Od roku 2013 do roku 2023 se TF a z účastnických fondů povinné konzervativní, dluhopisové ani vyvážené fondy nedokázaly vyrovnat s inflaci a reálně na nich došlo k znehodnocení úspor.
Teprve fondy s vyšším podílem akciové složky, označované obvykle jako dynamické nebo akciové dokázaly inflaci překonat. Kompletní přehled výkonnosti jednotlivých fondů lze vyhledat na stránkách Asociace penzijních společností ČR. https://www.apscr.cz/zhodnoceni-prostredku-ucastniku/
DIP na rozdíl od transformovaných a účastnických fondů DPS vlastně není zvláštním produktem. Jde v podstatě o klasické finanční investice zařazené pod státní podporu. Výkonnost DIP tedy bude záviset na výkonnosti použitých podkladových investic. Výnosy z investic v rámci DIP se daní stejně jako jiné investice a platí u nich tříletý časový test a hranice výběru
Jak se správně rozhodnout?
Pokud chceme připravit peníze většinou na důchod, máme na výběr z finančních nástrojů především DPS, DIP a klasické investice bez státní podpory. Každá z těchto možností má své výhody i nevýhody.
Záleží na věku, zdrojích, možnosti příspěvků zaměstnavatele případně příspěvků z vlastní firmy, toleranci k rizikům spojeným s investicemi, pravděpodobnosti potřeby využití prostředků během aktivního ekonomického života, jistotě dodržení podmínek státní podpory, kolik prostředků a v jakých nástrojích již máme a jak dlouho je již využíváme a na dalších faktorech, jako je nákladovost jednotlivých řešeníkud chceme připravit peníze většinou na důchod, máme na výběr z finančních nástrojů především DPS, DIP a klasické investice bez státní podpory. Každá z těchto možností má své výhody i nevýhody.
Přestože je rozhodování složité, lze spočítat, jaké výsledky v konkrétním případě přinesou různé varianty rozložení finančních prostředků do jednotlivých nástrojů. Zároveň je možné v některých případech optimalizovat konečné výsledky například legálním odstraněním povinnosti zdanění příspěvků zaměstnavatele nebo výnosů z investic nesplňujících časový nebo hodnotový test.
Pokud máte zájem o stanovení co nejvýhodnější strategie pro Váš konkrétní případ, kontaktujte mě.
Ing. Josef Novotný, EFA, tel. 777 965 066 josef.novotny@freedomfs.cz