Jak na důstojné stáří?
Úvod
Není žádným tajemstvím, že současný penzijní systém v ČR nutně potřebuje hlubší reformu, aby v dohledné době nezkolaboval. Bohužel, politické strany nejsou schopné se domluvit na společném postupu. Když bylo například od ledna 2013 zavedeno důchodové spoření (II. penzijní pilíř), nová vláda jej od ledna 2016 zrušila.
Demografický vývoj se ovšem neřídí politickými hrátkami a postupné snižování podílu aktivních účastníků, kteří financují nejen starobní důchody v průběžném systému je nespornou skutečností. Již dnes dochází ke zpomalení růstu důchodů nebo omezení předčasného důchodu.
Co nám zajistí důstojné stáří?
Určitě poroste význam aktivního podílu na přípravě vlastního důchodu. Přesto bude pro většinu budoucích důchodců hrát zásadní roli i nadále státní důchod. Měli bychom tedy věnovat stejnou pozornost státní i dobrovolné soukromé složce našich budoucích příjmů.
O novinkách v doplňkovém penzijním spoření (DPS) a o zavedení „dlouhodobého investičního produktu“ (DIP) jsem Vás informoval v lednových a únorových finančních tipech. Při uvažování o možnostech přípravy na důchod bychom měli vzít v úvahu všechny možnosti, tedy státní důchod, DPS, DIP i investice nepodporované státem.
Co můžu udělat se státním důchodem?
Se státním důchodem se zdánlivě nedá dělat nic. Není to úplně pravda. Pro stručnost zde uvádím jen zlomek možností, jak ovlivnit starobní důchod. Všem doporučuji zkontrolovat si, co o Vás eviduje Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ), případně „silová ministerstva“.
Pokud budete včas vědět o chybách nebo chybějících záznamech, které se často vyskytují, budete mít čas na jejich doplnění. Navíc například po 30 letech nemusíte být schopni chybějící záznamy doložit. Každý chybějící rok pojištění Vám totiž sníží důchod o 1,5% vyměřovacího základu. Pozor je třeba dát i na splnění potřebné doby pojištění pro přiznání starobního důchodu.
Státní důchodový systém je značně solidární. Do výpočtu procentní výměry důchodu vstupuje 100% vyměřovacího základu jen do výše 1. redukční hranice, která pro rok 2024 činí 19 346 Kč. Od 1. do 2. redukční hranice, která činí 175 868 Kč se započítá jen 26% a nad druhou redukční hranici se k příjmům nepřihlíží vůbec.
Především majitelé firem a částečně i OSVČ pak mohou výši svého důchodu, ale i budoucího důchodu dětí ovlivnit využitím legálních úprav finančních toků.
Jak využít změn v DPS?
Od 1.7.2024 se zvyšuje maximální státní příspěvek na 340 Kč měsíčně při vlastním vkladu účastníka 1 700 Kč. Pro většinu pracujících bude tedy vhodné své platby na tuto částku zvýšit. To se ovšem netýká starobních důchodců, kterým již státní příspěvek nebude náležet.
Pokud vám na DPS přisívá zaměstnavatel a zamýšlíte po splnění podmínek pro řádné ukončení DPS Naspořené prostředky jednorázově vybrat, budete muset příspěvky zaměstnavatele za posledních 10 let zpětně dodanit.
Je zde však možnost tomuto dodanění se vyhnout. Pro smlouvy DPS uzavřené po 31.12.2023 tato povinnost neplatí. Je zde ovšem nová podmínka prodloužení celkové doby spoření z 5 na 10 let. Při převodu do nové smlouvy se naštěstí převádí i již odspořená doba z původní smlouvy. Příklad: Účastník DPS, věk 55 let, má na původní smlouvě s příspěvky zaměstnavatele odspořeno 8 let. Když si nyní převede DPS do nové smlouvy, bude si moci v 60 letech vybrat úspory bez zdanění příspěvků zaměstnavatele, protože celková doba spoření bude 13 let.
Má smysl využít DIP?
V drtivé většině případů ano. Jde prakticky o běžnou investici s výhodou ročního odpočtu ze základu daně až 48 000 Kč za předpokladu trvání smlouvy alespoň 10 let a ukončení po dosažení věku 60 let. Příspěvky zaměstnavatele se zde nedodaňují, ale platí zde i stejná daňová pravidla jako u ostatních finančních investic. Aby výnosy nebyly daněny, musí být splněn časový test 3 roky a při jeho nedodržení maximální roční výběr do 100 000 Kč.
A co, když budu peníze potřebovat dříve, než určují pravidla DIPu? Pouze vrátím státu peníze, které jsem neodvedl na dani. Předchozí daňové úspory jsem mezitím mohl například investovat bez podpory státu a zůstanou mi tak výnosy z těchto investic a navíc peníze, které státu vrátím, budou mít sice stejnou nominální hodnotu jako neodvedené daně, ale jejich reálná hodnota bude díky inflaci ve skutečnosti nižší.
Nyní budete oslovováni (nebo už se tak stalo) různými prodejci finančních produktů, abyste si neprodleně založili DIP. Než ale uzavřete smlouvu, doporučuji velice pečlivě si rozmyslet, do čeho budete investovat. K rozumnému rozhodnutí potřebujete zvážit především potenciál zhodnocení a s tím související rizika, ale také poplatkovou strukturu nabízeného produktu.
Nabídka DIP „zdarma“ může například znamenat, že finanční instituce skutečně nebude strhávat vstupní poplatky ani roční poplatky za správu účtu. Za touto lákavou možností se ovšem může skrývat nevýkonný fond, jehož vlastní náklady převýší všechny poplatky u jiného poskytovatele.
A co investice bez státní podpory?
I tyto investice budou mít nadále své místo v portfoliu. Státní podpora nebude neomezená a pokud jsou k dispozici zdroje nad tyto limity, pak nemá smysl je uzamykat. I když nevyčerpáme limity pro státní podporu, bude rozumné mít kromě okamžitě použitelné rezervy část prostředků mimo podporované nástroje. Když budeme potřebovat například peníze na nákup nového auta, můžeme využít prostředky z nepodporované investice nebo bychom museli buď splácet drahou půjčku nebo rušit celou smlouvu DPS nebo DIP se sankcemi. Toto nebezpečí sice můžeme eliminovat tím, že si založíme více menších DIPů, ale práce s obyčejnou investicí je přeci jen jednodušší.
Závěr
Obecně lze říci, že dlouhodobým otálením většinou přicházíme o značné prostředky. To ovšem neznamená vrhnout se do změn bez rozmyslu a využít první nabídku, která se vyskytne.
Nelze přesně spočítat, jak budou vypadat naše prostředky za určitou dobu. Ve hře je příliš mnoho neznámých. Na základě znalosti vlastností, rizik a podmínek jednotlivých nástrojů však lze porovnat pravděpodobné rozdíly mezi budoucí hodnotou našich prostředků podle různých variant. V každém případě by se příprava na důchod neměla řešit odděleně od ostatních financí, ale měla by být součástí komplexního finančního plánu, aby bylo zaručeno splnění všech životních cílů z finančního hlediska co nejefektivnější, ale i nejbezpečnější cestou.
Máte-li zájem o konzultaci v těchto otázkách, neváhejte se na mě obrátit.
Ing. Josef Novotný, EFA
777 965 066
josef.novotny@freedomfs.cz